Oddelenie modernej hudby

Návrat na stránku Hudobný odbor

V oddelení populárnej hudby  vyučujeme hru na:

KEYBOARDE,  BICÍCH  NÁSTROJOCH,  BASOVEJ  GITARE, ELEKTRICKEJ  GITARE  a  v  MODERNOM  SPEVE

Pedagógovia oddelenia populárnej hudby:

Tibor Seidl, DiS.art. – vedúci predmetovej komisie

Mgr. Michal Halčin

Mgr. Martina Janegová

Mgr. Danica Matúščinová

Mgr. Gabriela Šimková

Mgr. Michaela Juhásová

Mgr. art. Andrej Smolinský

Margaréta Žiklová

Stanislava Vašková

Tatiana Sidorová, DiS. art.

Izabela Lorinczová

Lýdia Kulichová

Martin Ševčík

Patrik Varga

Oddelenie populárnej hudby vzniklo v septembri roku 2015 spojením keyboardového oddelenia a oddelenia bicích nástrojov. Do oddelenia boli zaradení aj učitelia, ktorí učia hru na nástroji, ktorý sa využíva v populárnej hudbe.

Naši najlepší žiaci majú možnosť pôsobiť v niektorom z našich hudobných zoskupení, ako napríklad rocková skupina ThePacients, swingový orchester Coctailband, keyboardové komorné zoskupenie a iné. V tomto smere sa iniciatíve medze nekladú a aktivita našich žiakov je vítaná.

D75_2194

Veľmi dobré technické aj priestorové zázemie vytvára predpoklad pre kvalitnú výučbu a následne aj produkciu. V pláne je zriadenie profesionálneho nahrávacieho štúdia.

Oddelenie spolupracuje so sláčikovým orchestrom (oddelenie strunových nástrojov) najmä na prerobených verziách známych hitov, alebo najnovšie v projekte so speváckym zborom Dúha.

Hra na keyboarde

Keyboard má v porovnaní s klavírom viacero výhod, čo je zrejme aj dôvod rastúceho počtu záujemcov o tento nástroj. Je menší, skladnejší, prenosný, lacnejší, má viac zvukov a dokáže nahradiť aj celú kapelu. Pri vyučovaní sa nezaoberáme klasickou hudbou, ale, ako sa na moderný nástroj patrí, populárnou. Repertoár vieme prispôsobiť hudobnému vkusu žiaka v spolupráci s pedagógom.

V rámci predmetu máme veľmi dobré materiálne vybavenie, ktoré z roka na rok vylepšujeme a modernizujeme. Hra na keyboarde sa vyučuje na nástrojoch značky Yamaha, prevažne rad PSR-S550 a vyšší.

pop3pop4

Naši žiaci pravidelne vystupujú na rôzny

ch školských i mimoškolských akciách ako sú výchovné a verejné koncerty, akcie pre mesto Nitra či spolupracujúce školy. Niekoľkokrát do roka usporadúvame naše interné koncerty, kde si môžeme porovnávať výsledky práce medzi učiteľmi, ako aj medzi žiakmi navzájom. Okrem toho participujeme na takmer všetkých veľkých verejných akciách školy. Taktiež sa naši najlepší žiaci pravidelne zúčastňujú súťaží (Topoľčany, Považská Bystrica), z ktorých nikdy neodídu naprázdno. Majú možnosť hrať v kapele, sprevádzať speváka na klavíri (resp. keyboarde) alebo odštartovať sólovú kariéru.

Moderný spev

Záujem o moderný spev v poslednom období neporovnateľne vzrástol, preto sme radi, že môžeme pre záujemcov poskytnúť aj tento predmet. Pri samotnom vyučovaní žiaci pracujú s kompletnou technikou, ktorá je k výučbe nevyhnutná. Učia sa práci s bezdrôtovým mikrofónom značky Shure SM58, ozvučovacím systémom Yamaha Stagepas 600i a k dispozícii majú hudobné podklady na vysokej úrovni, takisto ako bohatý notový materiál.  Zúročené znalosti sú využívané ako na školských akciách, tak aj na mimoškolských, ktoré sú zväčša usporadúvané mestom Nitra. Výnimkou nie sú ani naše interné či verejné koncerty. Žiaci sa vedia uplatniť aj pri spoluprácach s komornými telesami alebo živou kapelou.

D75_2117

Elektrická Gitara

Naši žiaci majú okrem klasickej gitary možnosť hrať aj na elektrickú gitaru, prípadne aj na elektroakustickú gitaru. Rozdiel medzi týmito nástrojmi je hlavne vo výučbe. Elektrická gitara je zameraná na prax v hraní v kapele, improvizáciu, učenie sa skladieb z počutia a používanie teórie v praxi. Noty sú v tomto prípade len doplnkový materiál. Žiaci majú možnosť individuálneho vyučovacieho plánu alebo prejsť elektrickou gitarou komplexne od základov až cez blues, rock, metal a jazz.   Ďalej majú možnosť hrať v školskej kapele, kde si môžu zahrať na viacerých podujatiach, ktoré organizuje ZUŠ alebo na veľkom triednom koncerte, ktorý sa koná vždy na konci školského roka a kde majú žiaci možnosť ukázať, čo sa za rok naučili a hlavne spolupracovať aj so spolužiakmi z iných odborov.

D75_7583

Škola je vybavená profesionálnymi nástrojmi ako sú celo-lampové kombá, špičková elektrická gitara a kompletný PA systém. Okrem gitary majú možnosť sa priučiť čosi o zvukovej réžii a veciam, ktoré k hraniu a koncertovaniu patria. Po vyštudovaní sú žiaci pripravení hrať v kapelách.

Bicie nástroje

V súčasnej dobe sa bicie nástroje tešia čoraz väčšej popularite. Lákajú hlavne mladých ľudí prejaviť svoj temperament, rytmus a dať množstvo svojej energie von tým správnym a potešujúcim smerom. Možnosť uplatnenia je skoro vo všetkých žánroch.
Pri výučbe na bicích nástrojoch ponúkame hlavne individuálny, profesionálny a zábavný prístup zameraný na každého žiaka, so zámerom ho nadchnúť a rozvinúť jeho vlohy a talent zaujímavou formou.
Počas vyučovania spolu so žiakom prežívame rytmus, zvuk a čaro týchto nástrojov. Učíme ich správne držať paličky, sedieť a udierať správne na miesta, ktoré vydávajú fantastický zvuk, zžiť sa s tými nástrojmi a spoznávať ich čarovnú atmosféru a kúzlo.

WP_20160309_008